Zeytinyağı Saklama

Zeytinyağı Saklama Zeytinyağının kalitesi, zeytinin hasat edilmesinden başlayarak tüm adımlarda gösterilen hassasiyete yüksek oranda bağlıdır. Zeytinyağı, ana yapısının güçlü olmasının yanı sıra, çok miktarda antioksidan içermesi nedeniyle aslında en dayanıklı yağların başında gelmektedir. Gerekli işlemler yerine getirilerek elde edilen kaliteli zeytinyağının, sağlığımıza faydalı minör maddelerini kaybetmeden tüketilmesi önem arz etmektedir. Özellikle ambalajlandıktan sonra tüketilinceye kadar hangi koşullarda bekletildiği, saklandığı da bu kaliteyi oldukça etkilemektedir. Hal böyleyken, uygun çevresel şartlarda yüksek kaliteyle üretilen yağların bu durumlarını koruması için saklandığı koşulların da belirli standartlarda olması gerekmektedir. Tüketileceği aşamaya kadar zeytinyağının saklanması sırasında en önemli etmenler; ışık, sıcaklık, hava ve zamandır. Tüm bu etmenlerin giderilmesi ve uygun koşulların sağlanması zeytinyağının dayanıklılığını artıracaktır.

Zeytinyağı Saklama Oda ya da bulunduğu yani saklandığı ortam sıcaklığı 14 derece civarında olmalıdır. Zeytinyağı metal ya da plastik kaplara saklanmamalıdır. Ayrıca zeytinyağı buzdolabında da saklanmamalıdır.
…krom nikel, cam, teneke (Tercihen laklı tenekeler) ve toprak kaplar zeytinyağınızı en iyi saklayan dört malzemedir. Tavsiye edilen bu kapların içerisinde bulunan yağlarımızı ise serin ve rutubetsiz bir ortamda saklamamız gerekir. Zeytinyağının bir özelliği de, bulunduğu ortamın kokusunu çok hızlı bir şekilde içerisine almasıdır. Özellikle ev hanımlarımızın yaptığı hatalardan bir tanesi, mutfaklarında kullandıkları yağı, mutfak tüpünün olduğu dolaba koymaktır ki, bu çok büyük bir hatadır. Çünkü tüpünüzün bulunduğu ortamda gazın kokusu zeytinyağınıza nüfuz edecek ve tadı bozulacaktır.

Yukarıdaki önerilerimizi listelemememiz gerekirse zeytinyağı;
A-) Kokusuz B-) Rutubetsiz C-) Karanlık D-) Serin Ortamlarda
1-) Toprak 2-)Kromnikel
3-) Teneke (tercihen laklı)
4-) Cam kapların içinde bulundurulmalıdır.

Buzdolabında Saklama

Zeytinyağı buzdolabında saklanabilir, buzdolabında kısmen veya tamamen donduğu gözlemlenebilir, bu durumda oda sıcaklığında bir süre bekletildiğinde sıvı haline dönecektir, donup tekrar sıvı hale dönmesi ile kalitesinden kayıp olmamaktadır. Zeytinyağının donup donmaması onun saflığının bir göstergesi değildir. Çünkü zeytin meyvesinden hiç kimyasal kullanılmadan, doğrudan kırma, yoğurma gibi fiziksel işlemlerle elde edilen zeytinyağının donup donmamasını etkileyen birçok sebep olabilir. Ama bu durum aynı zamanda, zeytinyağının daha kaliteli veya daha kalitesiz olduğunun da göstergesi değildir. Son olarak, orijinal ambalajı açılan bir zeytinyağının, daha sonraki kullanımlarında, ağzının sıkıca kapatılarak, serin, kuru ve ışıksız ortamda saklanması koşuluyla, bitimine kadar keyifle kullanabilirsiniz.

Raf Ömrü

raf ömrü 24 ay olarak belirlenmiştir. Ancak tüm özelliklerini koruyabilmesi için ortalama süresi 1-1,5 senedir. 1,5 seneden sonra sahip olduğu karakteristik özelliklerinde kayıplar başlar. Bu nedenle; Alışveriş yaparken zeytinyağlarının üretim tarihlerini kontrol etmenizi, en yakın üretim tarihli olanı almanızı tavsiye edilir.