Evde Zeytin Yapımı Evde Zeytin Yapımı

Salamura Siyah Zeytin Yapımı ve Tatlandırması  İnsanlar son zamanlarda zeytindeki fazla tuzdan şikayet etmeye başlamış ve buna çözüm için farklı arayışlar içine girmişlerdir. Uzmanlar buna çözüm olarak yeni bir metot geliştirmişlerdir. Şimdi siyah zeytin tatlandırması nasıl yapılır sorusunun cevabına bakalım. Salamura tankı veya havuzu içerisine yerleştirilen pvc düzeneklerle bir kompresör tarafından salamuranın her tarafına hava veya diğer bir ifadeyle çözünmüş oksijen verilir. Zeytinlere 24 saat süreyle hava verilecekse, 1 litre salamura için saatte 0.1 litre hava verilmesine dikkat edilmelidir. Saate göre bu oran ayarlanmalıdır. Salamuraya bu şekilde hava verilmesi devamlı bir sirkülasyon sağlayacaktır. Salamura tuz oranı ise genellikle yüzde 10 civarında tutulur. Bu işlem yaklaşık 4 ay kadar devam eder ve tatlandırma işlemi sona ermiş olur.

Salamura Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?
Hazır zeytin almayıp kendi zeytinini kendi kurmak isteyenler için evde salamura siyah zeytin yapımı da oldukça kolay. Öncelikle olgunlaşan ve siyaha dönen zeytinler toplanarak eziğinden çiziğinden ve zedeli olanlarından ayıklanır. Sonra normal suyla tertemiz yıkanır. Yıkanan zeytinler salamura yapılacak bidon ya da kavanoz içerisine yerleştirilir. Örneğin 5 kilo zeytin için 5 yemek kaşığı zeytinyağı bidonda gezdirilir. Daha sonra yaklaşık bir bardak kaya tuzu bidona eklenerek ağzı sıkıca kapatılır ve yan yatırılarak iyice çalkalanır. Düzenli olarak her gün çalkalanan bidon ya kavanoz zeytinlerin daha erken sürede olgunlaşmasını sağlayacaktır. Bu şekilde yaklaşık 3 aya kadar kurulu bekletilen zeytinler yemeye hazır hale gelecektir.

Salamura Siyah Zeytin Nasıl Tatlandırılır?
salamura siyah zeytin tatlandırması  yapımı gibi oldukça kolaydır. Tatlandırma işlemine geçmeden önce zeytinin kurulması gerekir. Zeytinin evde nasıl kurulacağını yukarıda açıklanmıştı şimdi tatlandırma işlemini açıklayalım. Yemeye hazır hale gelen zeytinler salamuradan çıkacağı için oldukça tuzludur. Tuzdan arındırmak için salamura edilen zeytinler bir seleye boşaltılarak tuzlu suyu süzülür ve normal suyla iyice yıkanır. Daha sonra uygun bir yere serilerek yaklaşık 10 gün boyunca kuruması sağlanır. Kuruyan zeytinler tekrar yıkanarak eski bidonuna ya da kavanozuna doldurulur. Doldurulan zeytinlerin üzerine bir miktar zeytinyağı dökülerek daha lezzetli hale gelmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise zeytinler uzun zamanda tüketilecekse zeytinyağının az konması gerekir.